en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA BADANIA/PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII
X
X


WYSTAWY / expozycja stała
Zmiana ekspozycji stałej

Pożegnaliśmy dotychczasową wystawę stałą zatytułowaną "Z dziejów fotografii". Zapowiedź nowej ekspozycji stałej będzie prezentowana od 2 wrzesnia 2016 roku w ramach wystawy "My(d)lenie oczu".

1/13


Przez kilkanaście lat Muzeum Historii Fotografii udostępniało najcenniejsze eksponaty ze swej kolekcji w ramach wystawy stałej zatytułowanej „Z dziejów fotografii”. Była to prezentacja zbudowana przede wszystkim w oparciu o perspektywę historyczną, która według wielu z naszych gości, nie odpowiadała w pełni na pytania widzów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom oraz w trosce o jak najpełniejszą prezentację naszych bogatych zbiorów, podjęliśmy decyzję, aby zmienić formułę naszej wystawy stałej. W planowanej za kilka miesięcy nowej odsłonie będzie się ona składała z kolejnych prezentacji tematycznych, opartych o współczesne narracje.

Naszym nadrzędnym celem będzie maksymalne otwarcie Muzeum ku publiczności poprzez stałe dostarczanie informacji, kreowanie dialogu i pobudzanie aktywności widzów w kontakcie z kolejnymi odsłonami naszej kolekcji.

Poniżej znajdują się zdjęcia i opis wystawy "Z dziejów fotografii". Zapraszamy na nasze wystawy czasowe oraz do eksplorowania zbiorów online.Otwarta w 2005 roku wystawa stała Z dziejów fotografii sygnalizuje zagadnienia z historii polskiej fotografii. Prezentuje dorobek polskich fotografów – począwszy od lat 50. XIX wieku do 1939 roku. Przedmiotem ekspozycji są zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, wizerunki architektury, ilustracje prasowe, zdjęcia reportażowe, aż do fotografii artystycznej. Wystawa porusza zagadnienia związane z techniką i technologią, zdobnictwem i zastosowaniem fotografii, a nawet jej kolekcjonerstwem i przechowywaniem.


AUTORZY SCENARIUSZA

Marek Łomnicki - początki fotografii i filmu
Lucyna Król, Magdalena Skrejko - historia fotografii od lat 50. XIX wieku do 1939 roku
Marek Maszczak - sprzęt fotograficzny z dziejów historii fotografii

PROJEKT PLASTYCZNY EKSPOZYCJI: Anna Mściwujewska-Wajda, Leszek Wajda

Ekspozycja_stala_01.pdf

Ekspozycja_stala_02.pdf


Ekspozycja_stala_01.pdf

Ekspozycja_stala_02.pdf

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2017
© Copyright MHF w Krakowie, 2017
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+