en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
Efekt Φ

Zapraszamy do zapoznania sie z programem wydarzeń towarzyszących wystawie Efekt Φ8 grudnia 2013

godzina 11:00

Warsztaty dla dzieci z serii Robimy kino: Jak działa zoetrop czyli wprawiamy w ruch nieruchome obrazy
Uczestnicy warsztatu wejdą w role pionierów filmu i będą konstruowali zoetrop - jeden z wynalazków optycznych poprzedzających wynalezienie kina.

Dzieci w wieku 6-12 lat
Czas trwania warsztatów: 60-90 minut

zapisy mailowe: aneta.kopczacka@mhf.krakow.pl
tel. 12 634 59 32 w.31

liczba miejsc ograniczona
Warsztaty są bezpłatne

 

18 grudnia 2013
godzina 18:00

Spotkanie z dr hab. Małgorzatą Radkiewicz - filmoznawczynią, wykładowcą Uniwesytetu Jagiellońskiego

Historia filmu na ekranie
Fascynacja ruchomym obrazem nieustannie powraca jako temat we współczesnym kinie, które opowiadając o swojej historii czyni nas świadkami technologicznych wynalazków. W filmach fabularnych pojawiają się autentyczne wydarzenia i postacie, jak na przykład kinematograf Lumière’ów, ale także sytuacje fikcyjne, oddające klimat oraz specyfikę kolejnych epok w dziejach kina. Analiza wybranych przykładów filmowych pozwoli pokazać etapy w rozwoju kultury kinowej, a jednocześnie odtworzyć atmosferę jej poszczególnych epok.

 

23 stycznia 2014
godzina 18:00

Pocztówka z krokodylem i palmami wysłana do PRLu - spotkanie z filmoznawczynią Pauliną Haratyk oraz pokaz filmów

Od samego początku traktowano kino nie tylko jako medium, które opowiada historie, ale również które umożliwia zobaczenie tego, co jest nam niedostępne na co dzień. W pierwszych latach po wynalezieniu kinematografu służyły temu travelogues, dzienniki z podróży. Niedługo póŁºniej zaczęły powstawać filmy etnograficzne. Nakręcony w 1922 roku przez Roberta Flaherty’ego Nanuk (Nanook of the North), który ukazuje codzienność i zwyczaje Eskimosów, uważany jest często za pierwsze arcydzieło dokumentalne. Filmy podróżnicze zaadoptowała też telewizja. Realizowany przez Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską program „Pieprz i wanilia”, który uważany jest dziś za kultowy, pokazywał PRLowi jak wygląda świat bardzo daleko od żelaznej kurtyny.

Tego rodzaju filmy, obok home movies, były prawdopodobnie najczęściej realizowanym rodzajem w kinie amatorskim. Są wśród nim reportaże z wycieczek, materiały kręcone podczas wakacji za granicą, filmowe pamiętniki z wyjazdów nad morze, czy w góry. Na spotkaniu zostanie zaprezentowane kilka z nich. Będą to fragmenty reportaży filmowca-amatora Mieczysława Tobjasiewicza z jego podróży na Bali, do Indii, czy Brazylii, które odbył na przełomie lat 70. i 80. Zostaną one zestawione z programami Halika i Dzikowskiej oraz tradycją filmów z podróży. W ten sposób przekonamy się, jak wiele funkcji i zastosowań może mieć kino oraz jak istotną rolę w badaniu i poszukiwaniu kolejnych z nich odgrywa kino amatorskie.

Wstęp wolny

 

11-13 lutego 2014
godzina 11:00

Warsztaty dla dzieci Robimy kino

Dokładny opis warsztatów tutaj

 

8 grudnia 2013
godzina 11:30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Janka Simona w ramach Studenckiego Tygodnia Sztuki UJ.
UWAGA! Oferta tylko dla studentów UJ.
Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Informacje o zapisach tutaj.

 

26 marca 2014
godzina 18:00

Krakowska Prafilmówka

Spotkanie prowadzone przez dr hab. Małogorzatę Radkiewicz - filoznawczynię i adiunkta w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ oraz Paulinę Haratyk - doktorantkę w Instytucje Sztuk Audiowizualnych UJ

Wystawa Efekt Φ łączy dwie tradycje: fotograficzną i filmową. Podobne związki można odnaleŁºć w dziejach budynku, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Fotografii. Otóż w czasie II wojny światowej miały w nim siedzibę biura urzędu propagandy filmowej w Generalnej Guberni.

Po wyzwoleniu Krakowa po okupantach pozostały nie tylko archiwa filmowe, ale także profesjonalny sprzęt kinowy. Pozwoliło to przedwojennym działaczom kinowym - Antoniemu Bohdziewiczowi oraz Stanisławowi Wohlowi zorganizować w siedzibie przy Józefitów 16 zaczątki edukacji filmowej. W 1945 roku już w maju powołano Warsztat Filmowy Młodych, podsumowany we wrześniu, a od początku grudnia dział Kurs Przeszkolenia Filmowego. Obie inicjatywy zostały nazwane przez historyków krakowską Prafilmówką – podczas spotkania omówieniu jej dziejów będą towarzyszyły pokazy fragmentów filmu dokumentalnego o rozwoju polskiej powojennej kinematografii.
 

Wstęp wolny


 


do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+